Loading...
Wycieczki z historią w tle2019-01-31T07:42:36+00:00

Project Description

WYCIECZKI Z HISTORIĄ W TLE

Uczniowie sianowskich szkół, będący uczestnikami projektu „Sianowska Liga Młodych Patriotów” realizowanego przez Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia z Sianowa dzięki dofinansowaniu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich biorą udział w jednodniowych wycieczkach do muzeów w Kołobrzegu i Gdańsku.

Realizator projektu umożliwił młodzieży zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Muzeum posiada m.in. najbogatszą w Polsce kolekcję mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej, w tym mundury Legionów Polskich, Błękitnej Armii gen. J. Hallera, Armii Wielkopolskiej oraz unikatowy zbiór mundurów oddziałów paramilitarnych. Szczególnie cenne są także zbiory militariów dwudziestowiecznych, wśród których na uwagę zasługuje polski karabin przeciwpancerny UR wz.35 i polskie pistolety VIS. Kolekcja broni strzeleckiej i odznaczeń stanowi wstęp do bogatej prezentacji pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii wyeksponowanych w sali techniki oraz na wystawie plenerowej.

W ramach realizacji projektu dla młodzieży zaplanowano także zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawa główna Muzeum w nowoczesny sposób prezentuje II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Poza wystawą stałą w Muzeum znajduje się także tysiąc metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum pełni rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

W każdym z dwóch Muzeów zaplanowano lekcje muzealne dla uczestników projektu oraz profesjonalnego przewodnika.

Poniżej zdjęcia z wyjazdu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Sianowie do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020, Edycja 2018

Zdjęcia: Renata Puławska