Patriotyzm w młodych sercach2020-01-29T21:28:12+00:00

Project Description

Patriotyzm w młodych sercach

– 30.10.2019 r. –

Uczniowie szkół wiejskich z terenu gminy Sianów, będący uczestnikami projektu „Patriotyzm w młodych sercach – historia, pasja, edukacja” realizowanego przez Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia z Sianowa dzięki dofinansowaniu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, biorą udział w jednodniowych wycieczkach do Muzeów w Kołobrzegu i Gdańsku. W każdym z dwóch Muzeów zaplanowano lekcje muzealne dla uczestników projektu oraz profesjonalnego przewodnika.

Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia zaprosiło młodzież do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W Muzeum zaprezentowane zostały ułożone chronologicznie zbiory militariów, w tym: broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia. Na ekspozycji znaleźć można również zabytki techniki, m.in. szyfrującą „Enigmę” oraz motocykl „Sokół 600”. Dodatkowo uczniowie zwiedzili wystawę „Z wrześniowego chlebaka…”, poświęconą 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja mieści się w Kamienicy Kupieckiej, a zobaczyć na niej można ponad tysiąc eksponatów: elementów umundurowania, uzbrojenia, ekwipunku indywidualnego oraz przedmiotów osobistych żołnierzy wojsk lądowych armii walczących na terenie Polski w 1939 r.

W ramach realizacji projektu dla młodzieży zaplanowano w listopadzie zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawa główna Muzeum w nowoczesny sposób prezentuje II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

Zdjęcie z wyjazdu uczniów Szkoły Podstawowej w Szczeglinie do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Zdjęcie: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu