Loading...
O nas2019-02-01T06:49:50+00:00

GRUPA MIŁOŚNIKÓW HISTORII

Jako młoda organizacja (stowarzyszenie zwykłe założone 12.06.2017 r.) mamy wiele chęci do działania oraz mobilizacji do zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego.
Do tej pory udało nam się zrealizować kilka przedsięwzięć, w tym w 2017 r. otrzymaliśmy mały grant z Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie na realizację przedsięwzięcia „Sianowski Klub Historyczny”. W ramach zadania zaprosiliśmy mieszkańców gminy do nowo utworzonego Klubu Historycznego, którego członkowie spotykali się cyklicznie na rozmowach i wykładach historycznych. Dodatkowo zorganizowaliśmy profesjonalną sesję zdjęciową zatytułowaną: „Koniec Powstania Warszawskiego – Czerniaków 1944”. W sesji udział wzięli członkowie Klubu oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z całego regionu.
Ponadto poszczególne osoby skupione wokół Stowarzyszenia Historycznego Pochodnia wielokrotnie brały udział we współorganizacji przedsięwzięć o charakterze historycznym na terenie całej Polski. Większość z tych wydarzeń realizowanych była w ramach projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dnia 8 marca 2018 r. na plaży przy molo w Kołobrzegu członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pochodnia uczestniczyli w realizacji inscenizacji historycznej „Bój o Kołobrzeg” przedstawiającej zmagania o miasto toczone w 1945 r. Do inscenizacji zgłosiła się rekordowa liczba ponad 300 rekonstruktorów, prezentowany był oryginalny sprzęt ciężki używany podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku, m.in. sprawny czołg T-34/85, działo samobieżne SU-57 oraz niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251. Inscenizacja sfinansowana została m.in. ze środków Gminy Miasta Kołobrzeg oraz Fundacji PZU.
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pochodnia od kilku lat są współorganizatorami corocznego widowiska historycznego „Kierunek Choszczno” (ostatnie widowisko miało miejsce w lutym 2018 r.). Co roku widowisko gromadzi ponad setkę rekonstruktorów i stanowi wielką plenerową lekcję historii, którą z roku na rok ogląda coraz więcej widzów.

Kliknij poniżej aby pobrać

Pobierz śpiewnik

WSPÓŁPRACUJEMY Z