Powstanie Warszawskie 19442023-08-08T19:06:18+00:00

Project Description

Fotorelacja z dioramy „Warszawa’44. Pamiętamy!”

– 02.08.2023 r. –

Sianów pamięta! To hasło towarzyszy nam od samego początku istnienia stowarzyszenia. W myśl tej idei, we wtorek, 1 sierpnia 2023 r. późnym popołudniem zorganizowaliśmy blisko godzinne widowisko historyczne pt. „Krytponim: >Magda<„, którego tematem przewodnim były zdobycie i wykorzystanie przez Powstańców Warszawskich niemieckiego czołgu Pz.Kpfw. V „Pantera”. Mimo ulewnego deszczu, inscenizację obejrzało kilkuset mieszkańców i gości regionu. Były widowiskowe efekty pirotechniczne oraz duże nasycenie bronią hukową. Sam czołg – na co dzień eksponat Muzeum Techniki Wojskowej Gryf, zaprezentowany został na Pomorzu Środkowym po raz pierwszy. Warto zaznaczyć, że w działaniach, w roli cywilnych warszawian, wystąpili także młodzi mieszkańcy Sianowa.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania oraz realizacji przedsięwzięcia, które stanowiło, jak co roku, część sianowskich obchodów rocznicy rozpoczęcia walk o stolicę, w sierpniu 1944 r. Całość stanowiła hołd oddany żołnierzom Armii Krajowej oraz, mieszkającemu w Sianowie, uczestnikowi Powstania Warszawskiego, żołnierzowi Batalionu AK „Miłosz”, Panu Aleksandrowi Kaczorowskiemu, który wraz z rodziną przyglądał się widowisku.
Uczestnicy i realizatorzy przedsięwzięcia:
Inscenizacja historyczna oraz akcja ekologiczna zorganizowana również 1 sierpnia w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich w Sianowie zrealizowane zostały w ramach projektu „Sianowskie spotkania z żywą historią” na realizację, którego Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia pozyskało środki z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Zdjęcia: Bartosz Janiczek (Rekografia)