Upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego2023-11-11T20:07:30+00:00

Project Description

Upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego

– 24.07.2023 r. –

Już niebawem, 1 sierpnia 2023 r. (wtorek) punktualnie o godz. 17.00 zapraszamy serdecznie na oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę w Parku im. Powstańców Warszawskich oraz widowisko batalistyczne, osadzone w realiach Powstania Warszawskiego.

We wtorek, 1 sierpnia kilkudziesięciu rekonstruktorów odtworzy jedną z najsłynniejszych akcji Batalionu AK „Zośka” – zdobycie oraz wykorzystanie w pierwszych dniach boju o stolicę niemieckiego czołgu średniego Pz.Kpfw. V Pantera. Specjalnie z okazji widowiska zatytułowanego „Kryptonim: Magda” (od nazwy, jaką pojazdowi nadała polska załoga), do Sianowa po raz pierwszy przyjedzie replika wspomnianego wozu bojowego. Będą też efekty pirotechniczne, a na rekonstrukcyjnym placu boju zobaczymy kilkudziesięciu rekonstruktorów z całego kraju. Wartością dodaną jest zaangażowanie w wydarzenie grupy młodych mieszkańców Gminy Sianów. Pod okiem doświadczonych „towarzyszy broni” wcielą się oni w role mieszkańców Warszawy lat czterdziestych.

Obchodom rocznicowym towarzyszyć będą działania ekologiczne już od godziny 13:00 w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich w Sianowie. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału we wspólnej akcji sprzątania terenu, na którym będą odbywać się uroczystości sierpniowe.